7 چالش کوچ‌ها و مدیران در کار با تیم رهبری

برگرفته از کتاب «کوچینگ تیم رهبران» نوشته Peter Hawkins

11557814._UY630_SR1200,630_

پیتر هاوکینز، در کتابی به نام Leadership Team Coaching به نقل قول‌های جالبی اشاره کرده است؛

 

از مارگارت مید / انسان‌شناس و محقق در زمینه خانواده و فرزندپروری:

«هرگز تردید نکن که یک گروه کوچک از شهروندان متعهد و متفکر، می‌توانند دنیای پیرامون خود را تغییر دهند!»

 

از کاتسوکی واتانابه / یکی از مدیران عامل تویوتا:

«دلیل موفقیت تویوتا، این است که همه افراد به صورت عضوی از یک تیم در آن یا با آن، کار می‌کنند!»

 

پیتر هاوکینز، به 7 چالش پیش روی مدیران، اعضای تیم و کوچ‌ها اشاره می‌کند که معمولا هنگام عملکرد تیمی پیش می‌آید و باید برای رویارویی با آنها آماده بود. او ادعا می‌کند، این 7 چالش در اکثر تحقیقات بزرگ و گزارش‌های مربوط به کوچینگ تیم‌ها در چند دهه اخیر،‌ مورد اشاره و تاکید قرار گرفته است:

 

 1. متعادل کردن انتظارات ذینفعان

 Managing expectations of all the different stakeholders.

در صحبت‌ها و مذاکرات خود با روسای هیئت مدیره و مدیران دولتی به این نتیجه رسیدم که آنها، الان که در سمت‌های بالایی قرار گرفته‌اند، احساس آزادی کمتری دارند! قبلا وقتی مدیر اجرایی بودند یا در سمت‌های عملیاتی‌تر کار می‌کردند، آزادی عمل بیشتری داشتند.

حالا باید هر روز به جلسات متعددی بروند و حرف‌ گروه‌های مختلف ذینفعان را به دقت بشنوند. هر روز مورد لابی‌گری ذینفعان گوناگون قرار می‌گیرند یا بدتر از آن، مورد بازخواست اعضای هیئت مدیره یا سهام‌داران هستند. آن هم برای خواسته‌هایی که معمولا باهم تعارض دارند و هرگز همه‌باهم قابل تحقق نیستند!

نسل‌های جدیدتر، کمتر برای عنوان و جایگاه شما احترام قائلند و درعین حال مطالبات بیشتری دارند. شما به عنوان یک رهبر، یک مدیر یا حتی یک کوچ، بیشتر نیاز دارید که احترام و اعتماد آنها را به‌دست آورید تا اینکه از قدرت جایگاه و مشروعیت خود استفاده کنید.

از نظر من چاره کار این این است که حمایت عاطفی ذینفعان را بدست آورید و بر قلب‌ها اثربگذارید! در این صورت نیروی مهیب و سازنده انسانی را به نفع تیم، آزاد خواهید کرد! برای رهبری آینده،‌ شما باید شایسته‌تر، قابل اعتماد‌تر، خلاق‌تر، سخنور‌تر و انگیزه‌بخش‌تر از قبل باشید؛ تا بتوانید قلب‌ها و ذهن‌های دیگران را با خود و با چشم‌انداز بزرگ تیم،‌ همراه کنید و موافق نگه دارید.

 

 1. کار و تحول همزمان

Leadership teams have to “run” and “transform” the business in parallel.

در خلال کوچینگ تیم‌ها ممکن است تمرکز خوبی روی امور اجرایی بگذاریم و درمقابل دقت کافی نکنیم یا فراموش کنیم که تیم‌ها باید همزمان با انجام کارها، به تحول کسب‌و‌کار خود هم بپردازند. «کار» و «تحولِ» همزمان!  این دو فعالیت مستلزم تلاش‌ها و رویکردهای مختلف کوچینگ است. برای این منظور نیازمند «رهبری تحولی جمعی موثر» هستیم! همزمان باید گرو‌ه‌های مختلف ذینفعان را در نظر بگیریم و در قالب یک چشم‌انداز مشترک،‌ مدیریت و کوچ کنیم. کارها و تحولات در بستر محیط، قوانین، تلاش‌‌ها و ارزش‌های مشترک و حتی شهرهایی که شعب مختلف سازمان را در خود جای‌داده‌اند؛ رخ می‌دهد. کار و تحول همزمان مستلزم تعهد و مشارکت همه گرو‌ه‌های ذینفع، در قبال تحقق تحولات بزرگ است. از مدیریت ارشد گرفته تا کارمندان سازمان؛ و از تامین کنندگان گرفته تا مصرف کنندگان.

 

 1. پذیرش و هضم پدیده تعارض

Teams need to increase their capacity for working through systemic conflict.

یک اتفاق شایع در تیم‌های رهبری «بازتولید و تکرار تعارضات سیستمی» است. مثلا یک تعارض شایع، اختلافات بین رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل است؛ که گاهی شخصی‌ شده، تبدیل به جنگ قدرت می‌شود. باید توجه داشت که رئیس هیئت مدیره به طور طبیعی، بیشتر نگران خواسته‌های سهامداران و الزامات قانونی است و درمقابل، مدیرعامل نیز بیشتر نگران خواسته‌های کارکنان و مشتریان است. بنابراین تعارضات ذاتی، محتمل و بعضا غیرقابل اجتناب است.

وقوع تعارضات مشابه در تیم‌های اجراییِ زیرمجموعه هم امکان‌پذیر است. شخصا معتقدم تعارضات در تیم‌های اجرایی نمی‌‌تواند کمتر یا بیشتر از تعارضاتی باشد که در محیط سیستم آنها وجود دارد! بنابراین آنها هم سطح مشابهی از تعارض را تجربه خواهند کرد. در نتیجه باید به عنوان کوچ، همزمان به تیم‌های اجرایی و تیم‌های رهبری کمک کنیم تا بتوانند ظرفیت مدیریت تعارضات سیستمی را در خود افزایش دهند.

 

 1. یادگیری، برای داشتن نقش‌های مختلف در تیم‌های مختلف

Human beings learning to live with multiple memberships and belonging.

یک چالش رو به افزایش در جامعه انسانی ما «عضویت همزمان در چند تیم» است! امروزه افراد معمولا در گروه‌های مختلفی عضویت دارند، ونقش‌های متفاوتی به خود می‌پذیرند. اغلب شرکت‌ها و سازمان‌ها ساختاری ماتریسی دارند. مثلا یکی از کارمندان ممکن است همزمان عضو تیم طراحی محصول و تیم توسعه بازار باشد! یکی از مدیران ممکن است عضو تیم هیئت مدیره و همزمان مدیرعامل یکی از شرکت‌های زیرمجموعه باشد.

از دیدگاه روان‌شناسان و مردم‌شناسان،‌ اکثر رهبران و مدیران با این موضوع دچار مشکلاتی هستند! گونه انسانی ما قبلا آموخته بود چطور به خانواده یا قبیله خود وفادار شود و یاد گرفته بود در مقابل هر گروهی که تهدیدی به حساب بیاید،‌ چگونه از خانواده و قبیله خود دفاع کند. اما امروزه هر فرد انسانی در گروه‌های مختلفی عضو است که هیچ یک لزوما تهدیدی برای دیگری به حساب نمی‌آیند، اما هنوز هم ممکن است این سوال از آنها بشود یا خود از خود بپرسند که «طرف کی هستند؟!»

شخصا نیز این تجربه را داشتم. وقتی از طرف هیئت مدیره شرکتی به عنوان کوچ تیم مدیران اجرایی آن شرکت منصوب شدم، هر دو تیم به طور تلویحی از من می‌پرسیدند که طرفدار کدام یک از دو تیم هستم! خوشبختانه به سرعت یادگرفتم که بگویم «هر دو». هر کس نتواند این توانایی را در خود توسعه دهد دچار بی‌هویتی در تیم‌ها می‌شود و ممکن است تبدیل به یک پیام‌رسان منفعل یا طرفدار یکسونگر بشود.

 

 1. دیدگاه هلیکوپتری، در این دنیای درهم‌تنیده

The world is becoming more complex and interconnected.

یکی از دوستان و همکارانم که کوچینگ یکی از مدیران ارشد را بر عهده داشت، دیدگاه او را با من درمیان گذاشت. او می‌گفت تنها موقعیتی که از دست تلفن‌ها و مراجعات پی‌درپی در امان بود و می‌توانست از کار فاصله بگیرد، هنگام پروازهای راه‌دور بود! در پروازهای طولانی خبری از ایمیل‌های پیاپی و مسائل ناگهانی و اضطراری نبود. او می‌توانست از بالا به کار خود نگاه کند و پویایی‌های کار را دریابد و به این فکر کند که چطور کارها را بهتر انجام دهند. اما امروزه به لطف اینترنت و روش‌های ارتباطی پیشرفته دیگر در پروازها هم در امان نیست و این تجربه ناب به تاریخ پیوسته است. در این زندگیِ درهم‌تنیده،‌ کل صفحات زندگی در پروازهای طولانی هم باز است و شما را فرامی‌خواند!

یکی از دلایلی که امروزه مراجعه به کوچ‌ها بیشتر شده این است که هر روز افراد فضای کمتری برای فاصله گرفتن از کار و تعمق و تدبر پیدا می‌کنند. این فضای امن و آرام برای تفکر،‌ در جلسات کوچینگ فراهم می‌شود.

 

 1. همکاری و حفظ تعلق، از راه دور

The growth of virtual working.

به نقل از Jessica Lipnack که سال‌ها درباره تیم‌های از راه‌دور (مجازی) تحقیق کرده است، در سال 2006 در ایالات متحده 68 درصد نیروی کار،‌ به صورت دورکاری مشغول خدمت بودند که در سال 2011 به 73 درصد رسید. همزمان در آسیا 480 میلیون نفر،‌ از راه دور کار می‌کردند که در سال 2011 به 671 میلیون نفر رسید. انسان‌ها به سرعت روش‌های کارکردن بدون حمل‌ونقل اضافه و آلودگی محیط زیست را توسعه داده‌اند. اغلب کارهای تیمی به‌صورت الکترونیکی،‌ ویدیوکنفرانس،‌ تلفنی، و ایمیلی انجام می‌شود و کمتر به صورت رودررو انجام می‌شود.

این حقیقت نیازمند توسعه و یادگیری روش‌های جدیدی برای توسعه اعتماد متقابل و ماندگار است. در تاریخ مردم‌شناسی انسانی،‌ معمولا اعتماد متقابل از طریق اجتماعات فیزیکی غیر رسمی توسعه یافته است. مثلا خانواده‌ها در یک مهمانی یا اعضای یک شرکت در یک مراسم غیررسمی گرد هم آمده‌اند و خارج از فضای کسب‌وکار به صورت خودمانی درباره علایق و آروزهای خود صحبت کرده‌اند. این رفتار جمعی انسان معمولا به ایجاد تفاهم و اعتماد منجر شده است.

امروزه این سوال هنوز جواب لازم و کافی را پیدا نکرده است که حالا بدون این تجمعات و تعاملات غیر رسمی،‌ چگونه اعتماد و همبستگی متقابل را بین اعضای تیم ایجاد کنیم!

 

 1. مدیریت ارتباطات و تعاملات، به جای دپارتمان‌ها

The major leadership challenges lie not in the parts but in the interconnections.

همانطور که قبلا دیدیم،‌ چالش‌های امروز ما پیچیده‌تر شده‌اند و موفقیت تیم‌ها، بیش از پیش به ارتباطات متنوع‌‌تری بستگی دارد. امروزه مدیریت فقط مدیریت بر انسان‌ها، واحدها تک‌به‌تک ذینفعان یا حتی تک‌به‌تک تیم‌ها نیست؛ بلکه تمرکز مدیریت،‌ بیشتر بر چگونگی اتصال و ارتباط آنها قرارگرفته است. بر چگونگی تیم شدن افراد و چگونگی تیم شدن تیم‌ها!

ممکن است بزرگترین مشکل تیم فروش این باشد که تیم تولید نمی‌تواند محصولات را مطابق با کیفیت و زمانبندی که ایشان به مشتریان قول داده‌اند، تولید کند. همزمان ممکن است بزرگترین مشکل تیم تولید این باشد که تیم فروش در فروختن محصولات فعلی ناتوان است و با تلاش برای فروختن محصولاتی که تولید آنها ناممکن است؛‌ این موضوع را توجیه می‌کند!

در سیاست این موضوع حتی بغرنج‌تر است! مثلا برخی اعضای حزب کارگر در بریتانیا ممکن است معتقد باشند بزرگترین مشکل آنها،‌ ناتوانی در تشکیل یک کابینه یکدست است! در حالی که یکدست نبودن اساسا مسئله‌ایست که به نوع بشر بازمی‌گردد و باید آموخت چگونه تیم‌های دارای تعارض می‌توانند به اتفاق هم دستاوردهای ارزشمند بیافرینند.

برای کوچینگ تیم‌ها به صورت موثر، لازم است حداقل 5 سطح روابط را در نظر بگیریم:

 1. روابط بین کوچ با تک‌تک اعضای تیم، به عنوان عضوی از تیم.
 2. روابط کوچ با کل تیم به عنوان یک شخصیت واحد.
 3. روابط بین تک‌تک اعضای تیم با یکدیگر.
 4. روابط بین تیم و ذینفعان اصلی،‌ از جمله؛‌ کارکنان،‌ واحدها، مشتریان، تامین کنندگان، شرکا، سرمایه گذاران، قانون‌گذاران و تمامی ارکانی که بستر و محیط عملکرد ایشان را تشکیل می‌دهند.
 5. کیفیت هدایت تیم رهبری برای توانمندسازی ذینفعان در برقراری ارتباطات موثر با سایر ذینغعان خود! امروزه دیگر کافی نیست که یک شرکت صرفا مشتری‌مدار باشد! بلکه لازم است بر مشتریانِ مشتریان و تامین‌کنندگانِ تامین‌کنندگان و سرمایه‌گذارانِ سرمایه‌گذاران و رای دهندگانِ به قانون‌گذاران نیز توجه و تمرکز کرد تا بتوان دستاوردهای ارزشمندتری بدست آورد.

یکی از همکارانم که هم کوچینگ فردی و هم کوچینگ تیم‌های سازمانی را انجام می‌داد به من می‌گفت: کوچینک فردی درباره تغییر آن چیزی است که «بین دو گوش» مراجع قرار گرفته است، اماکوچینگ تیم‌ها مربوط به تغییر آن چیزی است که «مابین بینی‌ها» قرار گرفته است!

 

پایان

پدیدآورنده: حسین مشتری

 

11663 پاسخ
 1. RichardKIz
  RichardKIz گفته:

  [url=http://singulair.site/]where to buy singulair in singapore[/url] [url=http://escitalopram.fun/]lexapro 150 mg[/url] [url=http://lyrica.icu/]buy lyrica online no prescription[/url] [url=http://plavix.site/]clopidogrel plavix[/url] [url=http://cialisptabs.quest/]where can i buy cialis online safely[/url] [url=http://lisinopril.beauty/]zestril 20 mg price[/url]

  پاسخ
 2. WilliamFah
  WilliamFah گفته:

  [url=https://plavix.site/]plavix price compare[/url] [url=https://escitalopram.fun/]lexapro 20 mg[/url] [url=https://prednisolone.boutique/]prednisolone 25[/url] [url=https://buspar.site/]buspar price uk[/url] [url=https://anafranil.xyz/]anafranil 100 mg[/url] [url=https://zoloft.business/]zoloft 12.5[/url] [url=https://clopidogrel.xyz/]clopidogrel tablet[/url] [url=https://cialisvtab.monster/]cialis average price[/url]

  پاسخ
 3. IvyVet
  IvyVet گفته:

  [url=http://toradol.xyz/]can you buy toradol over the counter[/url] [url=http://duloxetine.fun/]order cymbalta[/url] [url=http://drugstore.fun/]cheapest prescription pharmacy[/url] [url=http://promethazine.cfd/]pharmacy phenergan comparison[/url]

  پاسخ
 4. Ricunova
  Ricunova گفته:

  [url=https://sumycin.site/]tetracycline price south africa[/url] [url=https://viagrautab.monster/]cost of sildenafil 100 mg tablet[/url] [url=https://baclofen.fun/]baclofen cost 10mg[/url] [url=https://strattera.fun/]160 mg strattera[/url] [url=https://cialisptabs.quest/]tadalafil 40 mg[/url] [url=https://hydroxychloroquine.stream/]hydroxychloroquine sulfate buy[/url]

  پاسخ
 5. JamesUnarP
  JamesUnarP گفته:

  [url=http://anafranil.xyz/]anafranil 50 mg[/url] [url=http://valtrex.click/]buy valtrex online no prescription[/url] [url=http://malegra.site/]malegra 50[/url] [url=http://elimite.cfd/]cost of permethrin cream[/url] [url=http://vermox.site/]vermox 500mg tablet[/url]

  پاسخ
 6. IvyVet
  IvyVet گفته:

  [url=http://tadalafil.team/]cialis canadian pharmacy[/url] [url=http://femaleviagra.cfd/]buy brand viagra online canada[/url] [url=http://hydroxychloroquine.media/]drug cost for plaquenil[/url] [url=http://strattera.life/]strattera 18 mg coupon[/url] [url=http://chloroquine.boutique/]nivaquine[/url] [url=http://plavix.cfd/]plavix prices[/url] [url=http://paxil.click/]paxil 20 mg tablet[/url] [url=http://trazodone.loan/]trazodone 150 tab[/url]

  پاسخ
 7. MaryVet
  MaryVet گفته:

  [url=https://promethazine.store/]order phenergan[/url] [url=https://prednisone.works/]where can i buy prednisone without prescription[/url] [url=https://viagraotab.monster/]viagra 25mg cost[/url]

  پاسخ
 8. Josephelomb
  Josephelomb گفته:

  [url=https://viagraktab.quest/]canadian pharmacy generic viagra[/url] [url=https://viagrattabs.monster/]buy viagra online[/url] [url=https://cialisytab.monster/]buy generic cialis pills[/url] [url=https://viagragtabs.quest/]buy viagra online canada[/url] [url=https://drugstore.email/]canada rx pharmacy[/url] [url=https://neurontin.boutique/]neurontin buy online[/url] [url=https://ventolin.guru/]ventolin price usa[/url] [url=https://nexium.works/]nexium generic over the counter[/url]

  پاسخ
 9. DarrylTag
  DarrylTag گفته:

  [url=http://kamagra.guru/]where to get kamagra[/url] [url=http://buymodafinil.guru/]modafinil pharmacy online[/url] [url=http://buyclomid.works/]how to get clomid prescription[/url] [url=http://viagragtabs.quest/]sildenafil tablets online[/url] [url=http://gabapentintab.online/]gabapentin 800 mg price[/url] [url=http://accutanetab.online/]average cost of accutane[/url] [url=http://neurontin.boutique/]gabapentin 100mg generic[/url] [url=http://buyprednisone.works/]deltasone 20 mg price[/url]

  پاسخ
 10. MaryVet
  MaryVet گفته:

  [url=https://cialisstab.monster/]5mg cialis[/url] [url=https://buylisinopril.digital/]buy lisinopril online india[/url] [url=https://suhagra.store/]suhagra 50mg buy online india[/url] [url=https://fluoxetine.digital/]prosac[/url] [url=https://zofran.boutique/]zofran 315[/url]

  پاسخ
 11. ZakVet
  ZakVet گفته:

  [url=https://viagraftabs.monster/]viagra price pharmacy[/url] [url=https://buyivermectin.boutique/]ivermectin cost in usa[/url] [url=https://buyatarax.works/]atarax 25 mg prescription[/url] [url=https://fluoxetine.boutique/]fluoxetine 10mg pills[/url] [url=https://viagraatab.quest/]buying viagra canada safely[/url]

  پاسخ
 12. ZakVet
  ZakVet گفته:

  [url=https://lexapro.works/]lexapro 30 mg tablet[/url] [url=https://buysynthroid.monster/]synthroid 0.025 mcg[/url] [url=https://celebrex.guru/]celebrex cost[/url] [url=https://fluoxetine.boutique/]fluoxetine over the counter[/url] [url=https://viagraftabs.monster/]generic viagra online best price[/url] [url=https://buycialis.digital/]cialis price generic[/url]

  پاسخ
 13. Ricunova
  Ricunova گفته:

  [url=https://stromectol.digital/]stromectol medication[/url] [url=https://buyneurontin.boutique/]200 mg gabapentin[/url] [url=https://neurontintab.online/]neurontin 600 mg price[/url] [url=https://paroxetine.boutique/]paroxetine[/url]

  پاسخ
 14. WilliamFah
  WilliamFah گفته:

  [url=https://buymodafinil.guru/]provigil[/url] [url=https://levaquin.shop/]levofloxacin[/url] [url=https://buyneurontin.boutique/]medicine neurontin capsules[/url] [url=https://viagraetabs.quest/]cheap generic viagra[/url] [url=https://synthroid.best/]synthroid 100 mg[/url] [url=https://propranololtabs.online/]cost of generic propranolol[/url]

  پاسخ
 15. SamVet
  SamVet گفته:

  [url=http://buyacyclovir.boutique/]acyclovir generic pharmacy[/url] [url=http://buystromectol.works/]ivermectin virus[/url] [url=http://medrol.shop/]medrol dose pack no presciption[/url] [url=http://glucophage.digital/]metformin tablet 500mg price[/url] [url=http://lexapro.works/]purchase lexapro online[/url]

  پاسخ
 16. MaryVet
  MaryVet گفته:

  [url=https://buylanoxin.works/]digoxin 125 mg[/url] [url=https://disulfiram.works/]antabuse price australia[/url] [url=https://albendazole.guru/]albendazole medication[/url] [url=https://paxil.guru/]paroxetine 12.5 mg price in india[/url] [url=https://kamagra.boutique/]kamagra 100 canada[/url] [url=https://augmentin.digital/]amoxicillin 500mg buy online uk[/url] [url=https://buyzanaflex.shop/]tizanidine 4mg capsules price[/url] [url=https://cytotec.digital/]misoprostol pill price[/url]

  پاسخ
 17. ZakVet
  ZakVet گفته:

  [url=http://levothyroxine.shop/]online synthroid[/url] [url=http://prozac.digital/]fluoxetine hcl 20 mg[/url] [url=http://strattera.boutique/]strattera 40 mg coupon[/url] [url=http://buysildenafil.boutique/]viagra 6[/url]

  پاسخ
 18. AshVet
  AshVet گفته:

  [url=https://clomid.golf/]buy clomid canada[/url] [url=https://buyzestoretic.com/]zestoretic online[/url] [url=https://gabapentin.golf/]50 mg gabapentin[/url] [url=https://lexapro.live/]lexapro canadian pharmacy[/url] [url=https://buyalbuterol.shop/]generic ventolin[/url] [url=https://nvpills.com/]lexapro generic buy online[/url] [url=https://dutasteride.store/]avodart canada[/url] [url=https://dipiridamole.com/]dipyridamole 25mg[/url]

  پاسخ
 19. WilliamFah
  WilliamFah گفته:

  [url=http://avodart.digital/]order avodart[/url] [url=http://tetracycline.digital/]tetracycline online purchase[/url] [url=http://diclofenac.sale/]voltaren brand[/url] [url=http://buykamagra.guru/]kamagra 20mg[/url]

  پاسخ
 20. IvyVet
  IvyVet گفته:

  [url=http://atarax.boutique/]atarax prescription[/url] [url=http://drugstore.boutique/]online pharmacy delivery dubai[/url] [url=http://buyzoloft.boutique/]zoloft 100mg price in usa[/url] [url=http://viagrastabs.monster/]viagra generics[/url] [url=http://buyzanaflex.shop/]8 zanaflex[/url]

  پاسخ
 21. IvyVet
  IvyVet گفته:

  [url=http://canadianpharmacy.guru/]no rx pharmacy[/url] [url=http://nolvadex.guru/]tamoxifen 10 mg tablet price[/url] [url=http://atarax.boutique/]atarax 10mg price[/url] [url=http://medrol.works/]medrol tabs[/url] [url=http://buydiclofenac.guru/]diclofenac 3.5 cream[/url]

  پاسخ
 22. DarrylTag
  DarrylTag گفته:

  [url=http://zofran.digital/]generic for zofran[/url] [url=http://cialisztabs.quest/]cheap tadalafil tablets[/url] [url=http://sildalis.shop/]sildalis canada[/url] [url=http://gabapentin.directory/]gabapentin 4000 mg[/url]

  پاسخ
 23. Josephelomb
  Josephelomb گفته:

  [url=https://buyamoxicillin.guru/]where to buy amoxicillin 500mg[/url] [url=https://zithromaxa.online/]azithromycin 500 mg cost in india[/url] [url=https://ciprotabs.online/]cipro prescription drug[/url] [url=https://sildalis.shop/]sildalis 120 mg order canadian pharmacy[/url]

  پاسخ
 24. EyeVet
  EyeVet گفته:

  [url=https://cialisqtab.quest/]generic tadalafil medication[/url] [url=https://buyaugmentin.guru/]buy amoxicillin 500mg uk[/url] [url=https://prozac.digital/]where to order prozac a prescription[/url] [url=https://levothyroxine.shop/]buy synthroid online from canada[/url] [url=https://buyfluoxetine.boutique/]prozac online usa[/url] [url=https://paxil.guru/]paxil rx[/url] [url=https://disulfiram.works/]where can i buy antabuse tablets[/url] [url=https://buyaugmentin.boutique/]augmentin buy uk[/url]

  پاسخ
 25. AlanVet
  AlanVet گفته:

  [url=https://buyantabuse.digital/]buy disulfiram[/url] [url=https://dexamethasone.works/]dexamethasone pill[/url] [url=https://buymetformin.works/]metformin where to buy[/url] [url=https://buyfildena.guru/]fildena 120 mg[/url] [url=https://azithromycin.works/]azithromycin drug[/url] [url=https://lexapro.digital/]buy lexapro[/url]

  پاسخ
 26. RichardKIz
  RichardKIz گفته:

  [url=https://buynolvadex.works/]buy generic tamoxifen[/url] [url=https://cafergot.digital/]cafergot tablets buy online[/url] [url=https://buyventolin.works/]can i buy albuterol over the counter[/url] [url=https://viagraetab.monster/]viagra for sale online in canada[/url] [url=https://arimidex.store/]arimidex for men[/url] [url=https://buylexapro.digital/]best lexapro coupon[/url] [url=https://celexa.works/]celexa uk online[/url]

  پاسخ
 27. IvyVet
  IvyVet گفته:

  [url=http://cialisotabs.monster/]buy cialis in australia online[/url] [url=http://buysildenafil.digital/]300mg sildenafil[/url] [url=http://buyaccutane.digital/]generic accutane for sale[/url] [url=http://viagraptabs.monster/]where to purchase viagra pills[/url] [url=http://buypropecia.boutique/]finasteride 5mg tabs[/url] [url=http://abilify.works/]cheap abilify online[/url]

  پاسخ
 28. MaryVet
  MaryVet گفته:

  [url=https://retinoa.boutique/]retino 0.25[/url] [url=https://viagrartab.monster/]online pharmacy viagra australia[/url] [url=https://buylisinopril.boutique/]best price for lisinopril[/url] [url=https://dexamethasone.digital/]dexamethasone 1.5 mg tablet[/url] [url=https://viagraatabs.quest/]buy cheap viagra online canadian pharmacy[/url]

  پاسخ
 29. AlanVet
  AlanVet گفته:

  [url=https://buypropecia.boutique/]propecia 1mg coupon[/url] [url=https://viagrattabs.quest/]can you order viagra for woman[/url] [url=https://viagraltabs.quest/]average cost of viagra 50mg[/url] [url=https://abilify.works/]abilify generic[/url] [url=https://buysildenafil.digital/]viagra tablet buy online[/url]

  پاسخ
 30. ZakVet
  ZakVet گفته:

  [url=https://anafranil.works/]anafranil online canada[/url] [url=https://buyaccutane.digital/]accutane how to get[/url] [url=https://viagrawtab.monster/]best female viagra tablets[/url] [url=https://buymodafinil.works/]1200 mg modafinil[/url] [url=https://buymetformin.digital/]metformin 1 tablet[/url] [url=https://cialisbtab.quest/]cost cialis daily use[/url] [url=https://cialisztabs.monster/]generic cialis uk[/url]

  پاسخ
 31. RichardKIz
  RichardKIz گفته:

  [url=https://buyprednisolone.works/]50 prednisolone 15 mg[/url] [url=https://cialisotab.monster/]prescription cialis uk[/url] [url=https://zanaflex.digital/]brand name tizanidine[/url] [url=https://buysuhagra.shop/]suhagra 50 mg price[/url] [url=https://tenormin.works/]tenormin online[/url] [url=https://drugstore.golf/]trustworthy online pharmacy[/url]

  پاسخ
 32. MaryVet
  MaryVet گفته:

  [url=https://valtrextabs.online/]purchase valtrex online[/url] [url=https://viagrawtab.monster/]sildenafil 100mg gel[/url] [url=https://abilify.works/]price of abilify[/url] [url=https://buysildenafil.digital/]purchasing viagra in mexico[/url] [url=https://toradol.works/]toradol price[/url] [url=https://viagraatabs.quest/]viagra – uk[/url]

  پاسخ
 33. EyeVet
  EyeVet گفته:

  [url=http://tretinoin.works/]retin a prescription cost[/url] [url=http://valtrextabs.online/]valtrex buy[/url] [url=http://benicar.boutique/]benicar 20 mg tablet[/url] [url=http://abilify.works/]how much is abilify generic[/url] [url=http://antabuse.sale/]disulfiram online canada[/url] [url=http://buysildenafil.digital/]how to buy viagra in us[/url]

  پاسخ
 34. Ricunova
  Ricunova گفته:

  [url=http://cialisztab.monster/]tadalafil 60 mg[/url] [url=http://cialisstab.quest/]cialis discount[/url] [url=http://proscar.agency/]proscar purchase online[/url] [url=http://amitriptyline.boutique/]elavil for insomnia[/url] [url=http://chloroquine.guru/]aralen hcl[/url]

  پاسخ
 35. IvyVet
  IvyVet گفته:

  [url=https://diflucan.company/]where to buy diflucan otc[/url] [url=https://viagradtab.monster/]where can u buy viagra[/url] [url=https://hydrochlorothiazide.digital/]hydrochlorothiazide 25 mg online[/url] [url=https://tetracycline.boutique/]terramycin cream price[/url] [url=https://buybactrim.digital/]bactrim script[/url] [url=https://methocarbamol.store/]robaxin in usa[/url]

  پاسخ
 36. JoeVet
  JoeVet گفته:

  [url=https://prozac.boutique/]order fluoxetine online[/url] [url=https://buyerectafil.store/]buy erectafil 5[/url] [url=https://cialisotab.quest/]cheap cialis usa[/url] [url=https://tretinoin.guru/]tretinoin how to get[/url] [url=https://buyantabuse.works/]buy antabuse online safely[/url] [url=https://viagradtab.monster/]can you buy viagra online in canada[/url]

  پاسخ
 37. EyeVet
  EyeVet گفته:

  [url=http://orlistat.digital/]cheap xenical[/url] [url=http://buyvardenafil.guru/]levitra super active[/url] [url=http://wellbutrin.works/]bupropion price uk[/url] [url=http://tetracycline.works/]tetracycline without prescriptions[/url]

  پاسخ
 38. JoeVet
  JoeVet گفته:

  [url=https://canadianpharmacy.sale/]trustworthy online pharmacy[/url] [url=https://viagrabtabs.monster/]sildenafil 60 mg cost[/url] [url=https://buyvardenafil.guru/]generic levitra in india[/url] [url=https://medrol.store/]can you buy medrol over the counter[/url] [url=https://hydrochlorothiazide.digital/]hydrochlorothiazide 50mg[/url] [url=https://albenza.digital/]albendazole prescription drug[/url] [url=https://trazodone.directory/]where can i get trazodone[/url] [url=https://lyrica.directory/]buy lyrica online uk[/url]

  پاسخ
 39. ZakVet
  ZakVet گفته:

  [url=http://cialisotab.quest/]tadalafil 20 mg usa[/url] [url=http://tamoxifen.boutique/]buy online nolvadex[/url] [url=http://buybactrim.digital/]bactrim medication[/url] [url=http://methocarbamol.store/]can you buy robaxin over the counter in canada[/url] [url=http://trazodone.directory/]buy trazodone without prescription[/url]

  پاسخ
 40. WilliamFah
  WilliamFah گفته:

  [url=https://zithromax.store/]where can i order zithromax[/url] [url=https://propranolol.directory/]propranolol brand name in india[/url] [url=https://vpxl.guru/]vpxl online[/url] [url=https://cialisftab.quest/]order generic tadalafil[/url] [url=https://lanoxin.works/]lanoxin cheapest[/url] [url=https://indocin.digital/]buy indocin[/url]

  پاسخ
 41. WilliamFah
  WilliamFah گفته:

  [url=https://indocin.digital/]buy indocin online[/url] [url=https://viagraktabs.quest/]sildenafil tablets for sale[/url] [url=https://clindamycin.boutique/]clindamycin 300mg cap price[/url] [url=https://zoloft.solutions/]zoloft tablets price[/url] [url=https://buybactrim.boutique/]buy bactrim online canada[/url] [url=https://furosemide.digital/]furosemide 400 mg[/url] [url=https://ventolin2022.online/]albuterol 083[/url]

  پاسخ
 42. JamesUnarP
  JamesUnarP گفته:

  [url=https://propranolol.directory/]innopran xl price[/url] [url=https://vpxl.guru/]generic vpxl[/url] [url=https://buycipro.guru/]order cipro from canada[/url] [url=https://valtrex.digital/]valtrex medicine purchase[/url]

  پاسخ
 43. Ricunova
  Ricunova گفته:

  [url=https://cephalexin.digital/]buy cephalexin online uk[/url] [url=https://ventolin.works/]albuterol pills nz[/url] [url=https://proscar.boutique/]cost of propecia canada[/url] [url=https://accutane.directory/]medicine accutane[/url]

  پاسخ
 44. IvyVet
  IvyVet گفته:

  [url=http://viagrajtabs.quest/]discount viagra online[/url] [url=http://celebrex.store/]celebrex tablet 100mg[/url] [url=http://zofran.cfd/]zofran online uk[/url] [url=http://albenza.directory/]albendazole uk[/url]

  پاسخ
 45. SamVet
  SamVet گفته:

  [url=https://viagrajtab.monster/]sildenafil[/url] [url=https://bactrim.digital/]cheap bactrim[/url] [url=https://augmentin.boutique/]trimox price[/url] [url=https://allopurinol.guru/]allopurinol 600 mg price[/url]

  پاسخ
 46. Ricunova
  Ricunova گفته:

  [url=https://buyamoxicillin.monster/]augmentin 375mg tablets[/url] [url=https://diflucan.directory/]buy diflucan[/url] [url=https://gabapentin.digital/]gabapentin 400 mg cost[/url] [url=https://cialishtab.quest/]buy discount cialis online[/url] [url=https://antabuse.best/]buy antabuse online canada[/url]

  پاسخ
 47. Ricunova
  Ricunova گفته:

  [url=https://allopurinol.digital/]zyloprim allopurinol[/url] [url=https://diclofenac.cfd/]voltaren 100 mg cream[/url] [url=https://modafinil.digital/]provigil how to get a prescription[/url] [url=https://cialisktabs.monster/]cialis price compare[/url] [url=https://suhagra.guru/]suhagra online order[/url] [url=https://buysildalis.store/]cheapest generic sildalis[/url] [url=https://buyflomax.shop/]flomax 21339[/url]

  پاسخ
 48. EyeVet
  EyeVet گفته:

  [url=https://cialisltabs.quest/]can i buy cialis over the counter in canada[/url] [url=https://fluconazole.cfd/]diflucan men[/url] [url=https://zoloft.sale/]zoloft generic[/url] [url=https://augmentin.email/]amoxicillin online no prescription[/url] [url=https://cialisbtabs.quest/]buy cialis australia[/url] [url=https://propecia.best/]cost of propecia generic[/url]

  پاسخ
 49. ZakVet
  ZakVet گفته:

  [url=https://diflucan.solutions/]where to buy diflucan in uk[/url] [url=https://ventolin.company/]albuterol prescription cost[/url] [url=https://vardenafil.company/]levitra 75 mg[/url]

  پاسخ
 50. JamesUnarP
  JamesUnarP گفته:

  [url=http://hydroxychloroquine.company/]quineprox 90 mg[/url] [url=http://cialisvtabs.quest/]where to get cialis online[/url] [url=http://modafinil.digital/]provigil discount[/url] [url=http://proscar.shop/]proscar for bph[/url]

  پاسخ
 51. Josephelomb
  Josephelomb گفته:

  [url=https://benicar.digital/]benicar generic available[/url] [url=https://buyalbuterol.shop/]albuterol 3mg[/url] [url=https://ivermectindq.quest/]stromectol ivermectin buy[/url] [url=https://tadacip.email/]tadacip 20 mg tablets[/url] [url=https://seroquel.digital/]1000mg seroquel[/url]

  پاسخ
 52. Ricunova
  Ricunova گفته:

  [url=https://viagrautabs.quest/]sildenafil 20mg online prescription[/url] [url=https://buyclonidine.monster/]buy clonidine canada[/url] [url=https://diclofenac.cfd/]voltaren gel canada[/url] [url=https://cialisvtabs.quest/]buy generic cialis 5mg[/url]

  پاسخ
 53. Ricunova
  Ricunova گفته:

  [url=https://vardenafil.solutions/]levitra india online[/url] [url=https://seroquel.digital/]buy seroquel online no prescription[/url] [url=https://buyproscar.monster/]finasteride 1mg uk[/url] [url=https://orlistat.shop/]orlistat 120mg capsules online india[/url] [url=https://buyclonidine.monster/]buy clonidine online canada[/url] [url=https://buysildalis.store/]where to buy sildalis[/url]

  پاسخ
 54. Josephelomb
  Josephelomb گفته:

  [url=https://dapoxetine.guru/]where can i buy dapoxetine in uk[/url] [url=https://propranolol.best/]propranolol over the counter usa[/url] [url=https://viagraztabs.monster/]average cost of viagra in canada[/url] [url=https://diclofenac.cfd/]voltaren 80 mg[/url] [url=https://cialis2022.online/]cialis professional 20 mg[/url] [url=https://cialisktabs.monster/]discount generic cialis[/url] [url=https://allopurinol.best/]allopurinol 600 mg[/url] [url=https://sumycin.digital/]tetracycline 250 mg[/url]

  پاسخ
 55. DarrylTag
  DarrylTag گفته:

  [url=http://atenolol.shop/]buy generic atenolol[/url] [url=http://escitalopram.store/]price of 20 mg lexapro[/url] [url=http://orlistat.shop/]purchase xenical canada[/url] [url=http://hydroxychloroquine.company/]hydroxychloroquine generic[/url] [url=http://buyalbuterol.shop/]buy combivent inhaler[/url] [url=http://vardenafil.solutions/]levitra pharmacy prices[/url]

  پاسخ
 56. ZakVet
  ZakVet گفته:

  [url=https://clomid.company/]buy clomid for men[/url] [url=https://diflucan.solutions/]diflucan pill over the counter[/url] [url=https://ivermectinno.quest/]ivermectin 50 mg[/url] [url=https://amoxicillin.works/]order amoxicillin no prescription[/url] [url=https://albuterol.works/]albuterol brand name in india[/url] [url=https://hydroxychloroquine2022.online/]plaquenil 500[/url] [url=https://acyclovir.works/]buy acyclovir over the counter[/url]

  پاسخ
 57. AshVet
  AshVet گفته:

  [url=https://sildenafil24.com/]viagra pills generic brand[/url] [url=https://aralen.us.com/]chloroquine online[/url] [url=https://finpecia.store/]propecia prescription australia[/url] [url=https://elimite1.com/]buy elimite[/url] [url=https://bactrim.cfd/]bactrim cream generic[/url] [url=https://singulair.store/]singulair 5mg tab[/url] [url=https://singulair10.com/]singulair prescription cost[/url] [url=https://mebendazole.store/]vermox prescription[/url]

  پاسخ
 58. WilliamFah
  WilliamFah گفته:

  [url=http://retina.sale/]tretinoin cream 20g[/url] [url=http://vardenafil.solutions/]levitra otc[/url] [url=http://cialis2022.online/]cialis tablets online[/url] [url=http://viagrahtab.quest/]generic sildenafil soft tabs[/url]

  پاسخ
 59. AlanVet
  AlanVet گفته:

  [url=http://fildena.digital/]fildena 25 mg[/url] [url=http://hydrochlorothiazide.guru/]hydrochlorothiazide triamterene[/url] [url=http://cialisptab.monster/]tadalafil tablets 40mg[/url] [url=http://ivermectinno.quest/]ivermectin 0.2mg[/url] [url=http://clomid.company/]over the counter clomid canada[/url] [url=http://budesonide.shop/]budesonide 5mg[/url] [url=http://gabapentin.works/]gabapentin online pharmacy[/url]

  پاسخ
 60. JoeVet
  JoeVet گفته:

  [url=http://vardenafil.company/]levitra discount prices[/url] [url=http://advair.shop/]advair prescription[/url] [url=http://antabuse.digital/]disulfiram 250[/url] [url=http://diflucan.solutions/]diflucan canada online[/url] [url=http://levaquin.store/]buy levaquin[/url] [url=http://acyclovir.digital/]acyclovir tab brand name[/url]

  پاسخ
 61. JoeVet
  JoeVet گفته:

  [url=http://viagraqtabs.quest/]can i buy viagra in uk[/url] [url=http://cialisltabs.quest/]tadalafil lowest prices canada[/url] [url=http://strattera.guru/]generic strattera[/url] [url=http://budesonide.shop/]budesonide 64 mcg[/url] [url=http://atomoxetine.cfd/]purchase stattera[/url]

  پاسخ
 62. Ricunova
  Ricunova گفته:

  [url=https://seroquel.digital/]seroquel 600[/url] [url=https://buyflomax.shop/]generic flomax[/url] [url=https://inderal.digital/]buy propranolol 20 mg[/url] [url=https://escitalopram.store/]generic lexapro[/url] [url=https://modafinil.digital/]modafinil canada prescription[/url]

  پاسخ
 63. RichardKIz
  RichardKIz گفته:

  [url=https://ivermectinxz.monster/]ivermectin for humans[/url] [url=https://modafinil.digital/]buy modafinil pills online[/url] [url=https://orlistat.shop/]xenical australia buy[/url] [url=https://ivermectinbq.quest/]buy ivermectin uk[/url] [url=https://cialisdtabs.monster/]cialis soft tabs 40mg[/url] [url=https://proscar.shop/]propecia australia prescription[/url] [url=https://escitalopram.store/]lexapro.com[/url]

  پاسخ
 64. IvyVet
  IvyVet گفته:

  [url=http://acyclovir.digital/]buying acyclovir[/url] [url=http://antabuse.digital/]is a prescription required for antabuse[/url] [url=http://buybactrim.monster/]bactrim tablet price[/url] [url=http://propecia.best/]finasteride 5mg nz[/url] [url=http://albuterol.works/]buy albuterol india[/url] [url=http://clomid.company/]clomid over the counter south africa[/url] [url=http://levaquin.store/]levaquin drug[/url] [url=http://cialisbtabs.quest/]3 tadalafil[/url]

  پاسخ
 65. IvyVet
  IvyVet گفته:

  [url=http://diflucan.solutions/]fluconazole without script[/url] [url=http://albenza.best/]albendazole tablet generic[/url] [url=http://ivermectinmj.monster/]where can i buy stromectol[/url]

  پاسخ
 66. JamesUnarP
  JamesUnarP گفته:

  [url=http://seroquel.digital/]seroquel 35 mg[/url] [url=http://proscar.shop/]propeciaoffers.com[/url] [url=http://diclofenac.cfd/]over the counter diclofenac tablets[/url] [url=http://retina.sale/]retin a where to buy online[/url]

  پاسخ
 67. Ricunova
  Ricunova گفته:

  [url=https://cialisktabs.monster/]cialis 5 mg discount coupon[/url] [url=https://diclofenac.guru/]voltaren gel without prescription[/url] [url=https://modafinil.works/]modafinil india online[/url] [url=https://zoloft.digital/]zoloft brand name price[/url] [url=https://benicar.digital/]buy generic benicar online[/url] [url=https://atenolol.shop/]discount tenormin[/url]

  پاسخ
 68. RichardKIz
  RichardKIz گفته:

  [url=https://cialis2022.online/]cialis daily in india[/url] [url=https://buysildalis.store/]cheapest generic sildalis[/url] [url=https://escitalopram.store/]purchase lexapro generic[/url] [url=https://cialisvtabs.quest/]tadalafil 20 mg price comparison[/url] [url=https://sumycin.digital/]tetracycline capsules 250mg[/url] [url=https://zoloft.digital/]zoloft 100mg pill[/url] [url=https://allopurinol.digital/]cheap allopurinol[/url]

  پاسخ
 69. Josephelomb
  Josephelomb گفته:

  [url=https://inderal.digital/]inderal 20[/url] [url=https://ivermectindq.quest/]ivermectin purchase[/url] [url=https://tadacip.email/]canadian pharmacy tadacip[/url] [url=https://cialis2022.online/]over the counter tadalafil[/url] [url=https://diclofenac.guru/]diclofenac 75 mg tablets[/url]

  پاسخ
 70. AshVet
  AshVet گفته:

  [url=https://gabapentin.agency/]gabapentin 400 mg coupon[/url] [url=https://acyclovir.golf/]zovirax 200 mg price[/url] [url=https://cipro.boutique/]ciprofloxacin 127[/url] [url=https://finpecia.store/]propecia cheapest price uk[/url] [url=https://biaxin.store/]biaxin bronchitis[/url] [url=https://aralen.us.com/]aralen 250[/url] [url=https://estrace.shop/]estrace[/url] [url=https://vermox.store/]vermox 500[/url]

  پاسخ
 71. Ricunova
  Ricunova گفته:

  [url=http://retina.golf/]tretinoin gel 0.05[/url] [url=http://propecia.sale/]minoxidil propecia[/url] [url=http://vardenafiltabs.online/]vardenafil online[/url] [url=http://cialisutabs.monster/]buy cialis online with mastercard[/url]

  پاسخ
 72. Williamkag
  Williamkag گفته:

  штабелер электрический самоходный
  [url=https://shtabeler-elektricheskiy-samokhodnyy.ru]https://shtabeler-elektricheskiy-samokhodnyy.ru[/url]

  پاسخ
 73. WilliamFah
  WilliamFah گفته:

  [url=http://suhagra.agency/]buy suhagra 25mg online[/url] [url=http://ivermectinuw.monster/]stromectol tab 3mg[/url] [url=http://albuterol.best/]buy ventolin pills online[/url] [url=http://buyalbuterol.store/]inhaler albuterol[/url] [url=http://xenical.guru/]xenical uk[/url] [url=http://acyclovir.solutions/]buy acyclovir 400 mg[/url]

  پاسخ
 74. Ricunova
  Ricunova گفته:

  [url=http://zanaflex.guru/]zanaflex tab 4mg[/url] [url=http://buysuhagra.monster/]suhagra tablet price[/url] [url=http://suhagra.best/]suhagra 100mg cheap[/url] [url=http://tamoxifen.cfd/]tamoxifen 827[/url]

  پاسخ